Climate measuring instrument testo 440 dP
Testo SE & CO KGaA
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
6312181
Info sui prodotti "Climate measuring instrument testo 440 dP"
The climate measuring instruments testo 440 combine the benefits of a compact handheld device with intuitive measurement menus and a comprehensive selection of air velocity & IAQ probes. Both the digital Testo Smart Probes and numerous Testo temperature probes can be connected. Clearly structured menus for measuring volume flow in ducts/at outlets, degree of turbulence, cooling/heating load, mould indication and logging mode are stored on the instrument.
Please order probes separately.
The testo 440 dP also has an integrated differential pressure sensor. This makes measurements at filters as well as Pitot tube and K-factor measurements possible.
- USB interface for data export and optional printout of measuring values
- Up to 3 probes can be connected
- Parallel display of 3 measuring values
- Bluetooth probes for measuring convenience and easy storage in the case
- Universal handle for all probes
- Measurement of the following parameters are possible: °C, % r.h., CO, CO2, m/s, Lux, hPa
Please order probes separately.
| Battery/rechargeable battery: | 3 x AA |
|---|---|
| Depth: | 154 mm |
| Designation ANSI: | AA |
| Dimensions (WxDxH): | 65 x 154 x 32 mm |
| Height: | 32 mm |
| Interfaces: | USB, Bluetooth |
| Manufacturer Article Number: | 05604402 |
| No. of batteries/rechargeable batteries: | 3 |
| No. of channels: | 3 |
| Type: | testo 440 dP |
| Type of auxiliary energy: | Battery |
| Weight: | 250 g |
| Width: | 65 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.
