Steam sterilisers Laboklav, with integrated rapid recooling
SHP Steriltechnik AG
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
7930145
Info sui prodotti "Steam sterilisers Laboklav, with integrated rapid recooling"
Steam sterilisers are availible with different chamber sizes, universal installation options as a free-standing or tabletop units and numerous configurations. Typical areas of application for the units include all microbiological laboratories in research institutions, universities, quality controls in the pharmaceutical and food industries as well as waste sterilization, for example in the field of medical diagnosis.
- Large multicolour touch control panel
- Fully automatic, motor-operated closure system
- Thermal lockout to prevent boiling over
- PT100 sensor
| Depth int.: | 460 mm |
|---|---|
| Dimensions internal (Ø x D): | 410 x 460 mm |
| Ext. depth: | 765 mm |
| Ext. height: | 600 mm |
| Ext. width: | 740 mm |
| External dimensions (WxDxH): | 740 x 765 x 600 mm |
| IP code: | IP 24 |
| Int. Ø: | 410 mm |
| Manufacturer Article Number: | 21.0055.001.001 |
| Max. pressure: | 2.8 bar |
| Max. temperature: | 138 °C |
| Max. voltage: | 400 V·3/N/PE |
| Nominal capacity: | 55 l |
| Plug type: | CEE |
| Power supply: | 400 V·3/N/PE, 50 Hz |
| Power supply frequency: | 50 Hz |
| Temperature: | 138 °C |
| Type: | Laboklav 55 M |
| Type of auxiliary energy: | Mains connection |
| Weight: | 125 kg |
| With recooling: | Yes |
| With vacuum facility: | No |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.