Steam distillation unit D1, for the determination of alcohol, distillation into a pycnometer
Behr Labor-Technik GmbH
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
9843830
Info sui prodotti "Steam distillation unit D1, for the determination of alcohol, distillation into a pycnometer"
- Alcohol
- Volatile acid contents
- Fermentation process (beer, etc.)
- Ammonium chloride in liquorice products
Distillation units for determining alcohol and volatile acid content in wine and other alcoholic drinks. Complete glassware, with volumetric flasks and pycnometer. Because of its rapidity, the behr D 1 and D 2 are especially suitable for high sample throughputs.
| Amperage: | 18 A |
|---|---|
| Depth: | 410 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 410 x 410 x 675 mm |
| Height: | 675 mm |
| Manufacturer Article Number: | B00218039 |
| Max. voltage: | 230 V·AC |
| Power supply: | 1 x 230 V·AC, 50/60 Hz , 18 A |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Rated capacity: | 1700 W |
| Type: | D1 |
| Weight: | 32 kg |
| Width: | 410 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.