Sample hydrolysis and digestion vessels
Bohlender GmbH
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
9601463
Info sui prodotti "Sample hydrolysis and digestion vessels"
For the digestion of small sample volumes up to 0.5 g in microwave ovens. Made of isostatically pressed, high-grade PTFE (TFM). The chemical resistance and usual PTFE properties remain unchanged. TFM is a modified PTFE by Hoechst and contains thermoplastic elements. This gives rise to a homogeneous, non-porous surface. Contaminating residues from earlier digestions are therefore avoided. Resists pressure deformation (to max. 25 bar) and temperature (max. 160 °C). An accessory burst-proof, sealing membrane prevents loss of volatile compounds and provides safety against overpressure. Optional digestion vessels with interchangeable inserts (internal liners) enable precise weighing-in (in most cases the complete vessels would be too heavy for balances). In addition, different digestion processes can be carried out in only one basic vessel by using several inserts.
| Dimensions internal (Ø x H): | 33 x 62 mm |
|---|---|
| Height int.: | 62 mm |
| Int. Ø: | 33 mm |
| Manufacturer Article Number: | A 240-08 |
| Material: | PTFE |
| Max. pressure: | 20 bar |
| Max. temperature: | 150 °C |
| Nominal capacity: | 50 ml |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.