Sample bags Whirl-Pak® Stand-Up Thio-Bags®, sterile, free-standing
Nasco Sampling LLC
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
100
Codice prodotto:
6276042
Info sui prodotti "Sample bags Whirl-Pak® Stand-Up Thio-Bags®, sterile, free-standing"
These bags are specially designed for sampling chlorinated water for example for Legionella testing. Each sterile bag contains a nontoxic, nonnutritive tablet containing active sodium thiosulfate to neutralise chlorine at the time of collection. The bag is EPA approved and has the additional benefits of saving time, utility costs, storage space, disposal costs, and replacing sample containers. With Write-On strip for clean and easy identification. Temperature range: -210 to 82 °C.
| Dimensions (WxH): | 115 x 230 mm |
|---|---|
| Height: | 230 mm |
| Manufacturer Article Number: | B01601 |
| Material: | PE |
| Max. temperature resistance: | 82 °C |
| Min. temperature resistance: | -210 °C |
| Nominal capacity: | 500 ml |
| Sterile: | Yes |
| Temperature resistance: | -210 ... 82 °C |
| Thickness: | 0.102 mm |
| UNSPSC: | 41104105 |
| Width: | 115 mm |
| With labelling field: | Yes |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.
