Pipette controller MACROMAN®
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4665903
Info sui prodotti "Pipette controller MACROMAN®"
MACROMAN® is a reliable pipette controller for glass and plastic serological pipettes from 0,1 to 100 ml. Aspirating and dispensing speed can be set using pressure sensitive triggers or by using the thumbwheel while pipetting. The speed is adjustable up to 25 ml in less than three seconds. The screen continuously displays battery status and the aspiration and dispensing speed setting.
Scope of supply: Pipette controller, user guide, universal power supply (4 adaptors), charging desk stand, wall mount stand, extra hydrophobic sterile filter 0.22 µm
- Ergonomic handle
- With side stand
- Lithium-Ion battery
Scope of supply: Pipette controller, user guide, universal power supply (4 adaptors), charging desk stand, wall mount stand, extra hydrophobic sterile filter 0.22 µm
| Manufacturer Article Number: | F110120 |
|---|---|
| Max. capacity: | 100 ml |
| Max. voltage: | 240 V |
| Min. capacity: | 0.1 ml |
| Min. voltage: | 100 V |
| Power supply: | 100 ... 240 V, 50/60 Hz |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Type of auxiliary energy: | Mains connection/rechargeable battery |
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 205 g |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.