Melting Point Meter M3000
A. Krüss Optronic GmbH
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4661671
Info sui prodotti "Melting Point Meter M3000"
The M3000 provides fast and easy examination of powdery substances with a melting point up to 360 °C. Due to the triple capillary intake, it is possible to analyse three samples within one measurement run. Thanks to the preheating rate and the integrated fan cooling, fast measurements are possible in any temperature range.
Scope of supply: Melting Point Meter, protective cover, 100 capillaries
- Semi-automatic measurement by means of 10x magnification optics
- 3 capillary intakes
- LCD display
- Monitoring of the illuminated sample via lens
- Fast cooling through integrated fan
- Digital display of all important data
- Display in German or English
- With RS-232 interface for printer CBM910
- Easy-to-clean membrane keypad
Scope of supply: Melting Point Meter, protective cover, 100 capillaries
| Accuracy: | ±0.3 °C (30 ... 200 °C), ±0.5 °C (200 ... 360 °C) |
|---|---|
| Depth: | 230 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 210 x 230 x 360 mm |
| Heating rate: | 1 °C/min |
| Height: | 360 mm |
| IP code: | IP 20 |
| Interfaces: | RS-232 |
| Manufacturer Article Number: | M3000 |
| Max. no. of sample positions: | 3 |
| Max. temperature: | 360 °C |
| Max. voltage: | 264 V |
| Min. temperature: | 30 °C |
| Min. voltage: | 90 V |
| Power supply: | 90 ... 264 V, 50/60 Hz |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Resolution: | 0.1 °C |
| Temperature: | 30 ... 360 °C |
| Type: | M3000 |
| Type of auxiliary energy: | Mains connection |
| Weight: | 4.3 kg |
| Width: | 210 mm |
| Ø capillaries: | 1.4 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.