First-aid kit small, DIN 13157
BartelsRieger
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
6329083
Info sui prodotti "First-aid kit small, DIN 13157"
First-aid kit made from ABS plastic, impact-resistant and shatterproof, with a rubber seal and wall bracket. Transparent cover panels to protect the contents, with adjustable internal compartments using dividers. The kit can be sealed, and includes 2 locking mechanisms. ABS plastic, with wall bracket and rubber seal
Also includes:
Contents:
Also includes:
- 1 x BARIKOS eye wash bottle, 175 ml
- 1 x BariMask C3V particle-filtering half mask
Contents:
- 1 x adhesive plaster, DIN 13019-A, 5 m x 2.50 cm
- 1 set in a resealable bag:
- 12 quick-apply wound dressings DIN 13019-E 10 cm x 6 cm
- 1 set in a press-seal bag:
- 6 fingertip dressings
- 6 finger dressings 12 cm x 2 cm,
- 6 adhesive strips WF 1.9 cm x 7.2 cm,
- 12 adhesive strips WF 2.5 cm x 7.2 cm,
- 1 dressing pack DIN 13151-K, individually sterile
- 3 dressing packs DIN 13151-M, individually sterile
- 1 dressing pack DIN 13151-G, individually sterile
- 1 dressing cloth DIN 13152-A 60 cm x 80 cm, individually sterile
- 3 packs of 2 wound compresses 10 cm x 10 cm, sterile in pairs
- 2 eye compresses 5.6 cm x 7.2 cm, individually sterile
- 1 instant cold compress
- 1 emergency blanket 160 cm x 210 cm, silver
- 2 fixation bandages DIN 61634-FB 6 cm, cellophane-wrapped
- 2 fixation bandages DIN 61634-FB 8 cm, cellophane-wrapped
- 2 triangular bandages DIN 13168-D non-woven
- 1 pair of scissors DIN 58279-B190
- 2 plastic bags 30 cm x 40 cm
- 1 pack of 5 non-woven cloths 20 cm x 30 cm
- 4 wet wipes for cleaning unbroken skin
- 1 pack of 4 vinyl gloves DIN EN 455
- 1 pack of face masks, type I, in accordance with DIN EN 14683 (2 pieces)
- 1 first aid guide for accidents
| Colour: | Orange |
|---|---|
| Depth: | 130 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 310 x 130 x 210 mm |
| Filled: | Yes |
| Height: | 210 mm |
| Manufacturer Article Number: | 203554 |
| Material: | Plastic |
| Standard: | DIN 13157 |
| UNSPSC: | 42171917 |
| Width: | 310 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.