First aid kit large, DIN 13169
BartelsRieger
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
6329084
Info sui prodotti "First aid kit large, DIN 13169"
First aid kit made of ABS plastic, impact-resistant and shatterproof, with rubber seal and wall bracket. Transparent cover plates to protect the contents, variable internal layout thanks to dividers. The case is sealable, incl. 2 locking mechanisms. ABS plastic, with wall bracket and rubber seal
Additionally equipped with:
Contents:
Additionally equipped with:
- 1 x BARIKOS eye wash bottle 620 ml
- 1 x BariMask C3V particle-filtering half mask
Contents:
- 2 adhesive plasters DIN 13019-A 5 m x 2.50 cm
- 2 sets in resealable pouches:
- 12 quick-apply wound dressings DIN 13019-E 10 cm x 6 cm
- 2 sets in resealable pouches:
- 6 fingertip dressings
- 6 finger dressings 12 cm x 2 cm,
- 6 adhesive strips WF 1.9 cm x 7.2 cm,
- 12 adhesive strips WF 2.5 cm x 7.2 cm,
- 2 dressing packs DIN 13151-K, individually sterile
- 6 DIN 13151-M dressing packs, individually sterile
- 2 DIN 13151-G dressing packs, individually sterile
- 2 DIN 13152-A dressing cloths 60 cm x 80 cm, individually sterile
- 6 packs of 2 wound compresses 10 cm x 10 cm, sterile in pairs
- 4 eye compresses 5.6 cm x 7.2 cm, individually sterile
- 2 instant cold compresses
- 2 emergency blankets 160 cm x 210 cm, silver/gold
- 4 fixation bandages DIN 61634-FB 6 cm, cellophane-wrapped
- 4 fixation bandages DIN 61634-FB 8 cm, cellophane-wrapped
- 4 triangular bandages DIN 13168-D non-woven
- 1 pair of scissors DIN 58279-B190
- 4 foil bags 30 cm x 40 cm
- 2 packs of 5 non-woven cloths 20 cm x 30 cm
- 8 wet wipes for cleaning unbroken skin
- 2 packs of 4 vinyl gloves DIN EN 455
- 4 face masks, Type I, in accordance with DIN EN 14683
- 1 first aid guide for accidents
| Colour: | Orange |
|---|---|
| Depth: | 150 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 400 x 150 x 300 mm |
| Filled: | Yes |
| Height: | 300 mm |
| Manufacturer Article Number: | 203555 |
| Material: | Plastic |
| Standard: | 13169 |
| UNSPSC: | 42171917 |
| Width: | 400 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.