Extraction Unit for the Randall Method
Behr Labor-Technik GmbH
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
6328160
Info sui prodotti "Extraction Unit for the Randall Method"
Manual apparatus for hot extraction according to Randall. Several times faster than a customary Soxhlet extraction. Incl. 1 set of extraction thimbles, 100 ml.
- Optimal safety thanks to screw-fastened extraction units
- Every extraction thimble with sample can be independently adjusted
- The user can lower and raise all the extraction units into/out of the heating chamber with a single lever
- Every heating position has a separate temperature control
| Depth: | 520 mm |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH): | 560 x 520 x 670 mm |
| Extraction method: | Acc. to Randall |
| Height: | 670 mm |
| Manufacturer Article Number: | B00704623 |
| Max. no. of sample positions: | 4 |
| Max. voltage: | 230 V |
| Power supply: | 230 V, 50/60 Hz |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Rated capacity: | 1000 W |
| Type: | ES 2+2 |
| Vessels capacity: | 100 ml |
| Volume extractor: | 60 ml |
| Weight: | 42 kg |
| Width: | 560 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.