Electroporation System ECM® 399
Harvard Apparatus (BTX)
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
6274057
Info sui prodotti "Electroporation System ECM® 399"
The ECM® 399 is an electroporation system for the simple transformation of bacteria and yeast cells. It produces exponential decay waves and is designed to deliver the field strengths and pulse lengths required for transformations. The ECM® 399 is ideal for basic transformation in research and academic environments. It is easy to operate, cost effective, compact in size and portable.
Applications: Transformation of bacteria, yeast, fungus.
Scope of supply: Generator ECM® 399 , PEP cuvette holder, Cuvettes 1 mm, 2 mm, 4 mm (10 each) and Cuvette Rack
Applications: Transformation of bacteria, yeast, fungus.
Scope of supply: Generator ECM® 399 , PEP cuvette holder, Cuvettes 1 mm, 2 mm, 4 mm (10 each) and Cuvette Rack
| Manufacturer Article Number: | 450000 |
|---|---|
| Max. pulse interval: | 10 s |
| Max. voltage: | 240 V |
| Max. voltage HV mode: | 2500 V |
| Max. voltage LV mode: | 500 V |
| Min. pulse interval: | 0.1 s |
| Min. voltage: | 100 V |
| Min. voltage HV mode: | 10 V |
| Min. voltage LV mode: | 2 V |
| Power supply: | 100 ... 240 V, 50/60 Hz |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Pulse interval: | 0.1 ... 10 s |
| Type: | BTX ECM 399 |
| Type of auxiliary energy: | Mains connection |
| Voltage HV mode: | 10 ... 2,500 V |
| Voltage LV mode: | 2 ... 500 V |
| Weight: | 3.2 kg |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.