Electrofusion and electroporation system ECM® 2001+, Generator
Harvard Apparatus (BTX)
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4687940
Info sui prodotti "Electrofusion and electroporation system ECM® 2001+, Generator"
Multifunctional system for fast, efficient cell fusion in hybridoma production, hybrid cell formation, and nuclear transfer, as well as square wave electroporation for transfection of genes and other molecules into mammalian cell lines.
Scope of supply: Generator ECM® 2001+, high voltage output cable 1.5 m, adapter set
- Large, easy-to-use touchscreen interface
- Preset protocols for common hybridoma, embryo manipulation, and nuclear transfer applications
- Separate electrofusion and electroporation function menus for optimised protocol programming, data organisation, and navigation
- Quick start menus for fast access to the most frequently used electrofusion and electroporation parameters
- User-defined electrofusion protocols: combination of up to 19 AC protocol steps and 1 DC protocol step
- Storage of up to 1000 user-defined protocols
| Depth: | 330 mm |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH): | 305 x 330 x 330 mm |
| Height: | 330 mm |
| Manufacturer Article Number: | 452049 |
| Max. pulse interval: | 10 s |
| Max. voltage: | 240 V |
| Max. voltage HV mode: | 3000 V |
| Max. voltage LV mode: | 500 V |
| Min. pulse interval: | 0.1 s |
| Min. voltage: | 100 V |
| Min. voltage HV mode: | 505 V |
| Min. voltage LV mode: | 5 V |
| Power supply: | 100 ... 240 V, 50/60 Hz |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Pulse interval: | 0.1 ... 10 s |
| Type: | ECM﹤sup﹥®﹤/sup﹥ 2001+ |
| Type of auxiliary energy: | Mains connection |
| Voltage HV mode: | 505 ... 3,000 V |
| Voltage LV mode: | 5 ... 500 V |
| Weight: | 10 kg |
| Width: | 305 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.