Dual wireless thermometer TLC 750 BT
Xylem Analytics Germany (EBRO)
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4704958
Info sui prodotti "Dual wireless thermometer TLC 750 BT"
The TLC 750 BT features an infrared sensor for measuring surface temperature and a penetration sensor for measuring core temperature. For time-saving, precise temperature measurement during goods receipt, production, and storage of a variety of goods and foodstuffs. The thermometer is also equipped with a memory for up to 200 measurement values. Thanks to the Bluetooth interface, the stored measurement data can be transferred wirelessly to mobile devices such as smartphones or tablets. The built-in rechargeable battery can be charged via a USB-C port or wirelessly.
- Display with backlight for reading in dark environments
- Display can be turned upside down for reading from both sides
- Double laser pointer
| Accuracy infra-red: | ±1.0 °C (0 ... 65 °C) |
|---|---|
| Accuracy infra-red Number: | 1.0 °C |
| Accuracy sensor: | ±0.5 °C (-30 ... 99 °C) |
| Accuracy sensor Number: | 0.5 °C |
| Battery/rechargeable battery: | 1 x 3.7 V, Lithium |
| Depth: | 169.5 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 44 x 169.5 x 23 mm |
| Electrochemical system: | Lithium |
| Height: | 23 mm |
| IP code: | IP 65 |
| Manufacturer Article Number: | 1340-5740 |
| Max. temp. infra-red accuracy Number: | 65 °C |
| Max. temp. sensor accuracy Number: | 99 °C |
| Max. temperature infra-red: | 250 °C |
| Max. temperature sensor: | 250 °C |
| Max. voltage battery/rechargeable battery: | 3.7 V |
| Min. temp. infra-red accuracy Number: | 0 °C |
| Min. temp. sensor accuracy Number: | -30 °C |
| Min. temperature infra-red: | -50 °C |
| Min. temperature sensor: | -50 °C |
| No. of batteries/rechargeable batteries: | 1 |
| Resolution infra-red: | 0.1 °C |
| Resolution sensor: | 0.1 °C |
| Temperature infra-red: | -50 ... 250 °C |
| Temperature sensor: | -50 ... 250 °C |
| Type: | TLC 750 BT |
| Type of auxiliary energy: | Rechargeable battery |
| Type of probe: | Type T |
| UNSPSC: | 41112224 |
| Weight: | 140 g |
| Width: | 44 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.