Compact Photometer PF-3 Pool
Macherey-Nagel GmbH & Co. KG
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
6267542
Info sui prodotti "Compact Photometer PF-3 Pool"
The LED Photometer PF-3 with micro processor control for evaluation of pre-programmed NANOCOLOR® and VISOCOLOR® ECO tests is ideally suited for mobile operation directly on site in the swimming pool.
Scope of delivery: Photometer PF-3 in VISOCOLOR® reagent case with VISOCOLOR® ECO Chlorine 2 free + total (liquid), pH 6.0 - 8.2, cyanuric acid, alkalinity TA incl. calibration cuvette, 4 empty cuvettes, sample cup, 5 ml syringe, 3 batteries, manual, booklet "VISOCOLOR® ECO Test Instructions for Compact Photometer PF-3" and certificate in a sturdy case.
- Add new tests and parameters anytime
- Self-test and auto calibration
- Insensitive to external light for fast measurement without cuvette slot cover
- Test selection from parameter lists
- Waterproof and sturdy
- Free software for data export
Scope of delivery: Photometer PF-3 in VISOCOLOR® reagent case with VISOCOLOR® ECO Chlorine 2 free + total (liquid), pH 6.0 - 8.2, cyanuric acid, alkalinity TA incl. calibration cuvette, 4 empty cuvettes, sample cup, 5 ml syringe, 3 batteries, manual, booklet "VISOCOLOR® ECO Test Instructions for Compact Photometer PF-3" and certificate in a sturdy case.
| Hazardous Substance Data | |
| GHS | ![]() ![]() |
| Signal word | Gefahr |
| H-Satz | H314, H351, H373 |
| P-Satz | P201, P202, P260sh, P264, P303+P361+P353, P305+P351+P338, P310, P405, P501 |
| UNNR | 3316 |
| SDS | Link |
| Accuracy: | 2 nm |
|---|---|
| Accuracy: | ±2 nm |
| Battery/rechargeable battery: | 3 x AA |
| Depth: | 170 mm |
| Designation ANSI: | AA |
| Dimensions (WxDxH): | 95 x 170 x 68 mm |
| GHS: | GHS05, GHS08 |
| Height: | 68 mm |
| IP code: | IP 68 |
| Illuminants: | LED |
| Manufacturer Article Number: | 934118 |
| No. of batteries/rechargeable batteries: | 3 |
| Type: | PF-3 Cl﹤sub﹥2﹤/sub﹥/pH/Cya/TA |
| Type of auxiliary energy: | Battery/mains connection |
| Warranty: | 2 years |
| Wavelength: | 450/530/590 nm |
| Weight: | 500 g |
| Width: | 95 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.

