Cold light sources KL 2500 LED
Schott AG
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
9705204
Info sui prodotti "Cold light sources KL 2500 LED"
For sample illumination in microscopy, clinical diagnostics, dental technology, photography or mineralogy. Cold light sources filter out heat-producing, infra-red radiation and offer significantly higher intensities at magnifications over 30x magnification. Compact, easy to use and maintenance-free.
Professional LED light source, additionally, with extra-fine dimming option (0.1% steps), LCD display for reproducible settings and USB-connectivity. With low-noise ventilation and exhaust air at the rear. Incl. wide-range power supply and USB connection cable, without power cable. Foot switch optional.
Please order fibre optic ring light, gooseneck light guide and power cable separately.
Please order fibre optic ring light, gooseneck light guide and power cable separately.
| Colour temperature: | 5600 K |
|---|---|
| Depth: | 231 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 114 x 231 x 137 mm |
| Height: | 137 mm |
| Illuminants: | LED |
| Light flux: | 1100 lm |
| Manufacturer Article Number: | 250.400 |
| Max. voltage: | 240 V |
| Min. voltage: | 100 V |
| Power supply: | 100 ... 240 V, 50/60 Hz |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Type: | KL 2500 LED |
| Type of auxiliary energy: | Mains connection |
| Weight: | 3.6 kg |
| Width: | 114 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.