Cleanroom Laboratory Chair TEXON
Interstuhl Büromöbel
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4716014
Info sui prodotti "Cleanroom Laboratory Chair TEXON"
The Bimos TEXON combines innovative materials, hygienic design, and maximum seating comfort. This makes it ideal for the challenges of an increasingly complex working environment. It sets new standards in clean rooms and meets all requirements in ESD areas, laboratories, and production facilities.
The Skintec upholstery is manufactured using a resource-saving process and is particularly robust. The soft upholstery core guarantees exceptional seating comfort. The upholstery is durable, particularly easy to care for, and resistant to commercially available disinfectants. The manufacturing process is free of environmentally harmful substances. Skintec thus combines sustainability, comfort, aesthetics, hygiene, and durability.
The hygienic design of TEXON has been tested by the Fraunhofer Institute for its functionality and areas of application.
The Cleanroom Lab Chair TEXON is certified for cleanroom class 3 in accordance with DIN EN ISO 14644-1 and therefore meets the highest requirements. In addition, it guarantees reliable protection against electrostatic discharge in accordance with DIN EN 61340-5-1.
The Skintec upholstery is manufactured using a resource-saving process and is particularly robust. The soft upholstery core guarantees exceptional seating comfort. The upholstery is durable, particularly easy to care for, and resistant to commercially available disinfectants. The manufacturing process is free of environmentally harmful substances. Skintec thus combines sustainability, comfort, aesthetics, hygiene, and durability.
The hygienic design of TEXON has been tested by the Fraunhofer Institute for its functionality and areas of application.
- Complete cleaning possible with simple wipe cleaning
- Efficient cleaning of individual components possible thanks to the modular design
- Ideally suited for clean and hygiene-critical production
- Complies with the design recommendations of EHEDG and ISO 14644-1, 14159, and 1672-2
- The back and seat cushions of TEXON can be removed and replaced with just one click
| Colour: | Black |
|---|---|
| Manufacturer Article Number: | 9175R-4000 |
| Material: | Skintec |
| Max. loading capacity: | 150 kg |
| Max. sitting height: | 810 mm |
| Min. sitting height: | 570 mm |
| Sitting height: | 570 ... 810 mm |
| Suitable for cleanroom: | Yes |
| Type: | TEXON |
| Version (Foot): | Sit stop castors |
| Warranty: | 10 years |
| Weight: | 19 kg |
| With foot ring: | Yes |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.