Chillers, Minichiller®
Peter Huber Kältemaschinenbau
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
6272347
Info sui prodotti "Chillers, Minichiller®"
Small, robust and cost effective with its stainless steel casing. The Minichiller is the smallest Unichiller in the world. Minichillers are available with air or water-cooled refrigeration systems, illuminated level indicator, overflow and drain on the front. The filling port is on the top of the unit. All models use natural refrigerants as standard. Minichillers have suction and pressure pumps and therefore have the advantage of have a high flow at low pressure. This is particularly interesting for all pressure sensitive applications (e.g. glass condensors).
| Ext. depth: | 360 mm |
|---|---|
| Ext. height: | 380 mm |
| Ext. width: | 225 mm |
| External dimensions (WxDxH): | 225 x 360 x 380 mm |
| IP code: | IP 20 |
| Manufacturer Article Number: | 3006.0090.98 |
| Max. delivery pressure: | 0.25 bar |
| Max. flow rate: | 14 l/min |
| Max. suction capacity: | 10.5 l/min |
| Max. suction pressure: | 0.17 bar |
| Max. temperature: | 40 °C |
| Max. voltage: | 240 V |
| Min. temperature: | -20 °C |
| Min. voltage: | 220 V |
| Power supply: | 220 ... 240 V, 50/60 Hz |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Refrigerant: | R290 |
| Temperature: | -20 ... 40 °C |
| Temperature stability: | ±0,5 K |
| Type: | Minichiller﹤sup﹥®﹤/sup﹥ 300w OLÉ |
| Type of auxiliary energy: | Mains connection |
| Type of display: | OLED |
| Weight: | 23 kg |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.