Blue light LED transilluminator safeVIEW Mini-2
Thistle Scientific Ltd.
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
6287204
Info sui prodotti "Blue light LED transilluminator safeVIEW Mini-2"
The compact LED transilluminator offers a safe way to view and document fluorescently stained nucleic acid gels. The blue 470 nm LED light source has the advantage of causing no damage to DNA and RNA.
Scope of supply: Transilluminator, filter
- Aluminium alloy casing
- Automatic shutdown after approx. 6 minutes
- Including filter screen with orange filter (580 nm)
- Compatible with electrophoresis chambers of the size of multiSUB Mini and Midi gel tanks
Scope of supply: Transilluminator, filter
| Depth: | 200 mm |
|---|---|
| Depth filter: | 153 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 200 x 200 x 13.9 mm |
| Filter (WxD): | 153 x 153 mm |
| Height: | 13.9 mm |
| Illuminants: | Blue light LED |
| Manufacturer Article Number: | SAFEVIEW-MINI2 |
| Max. voltage: | 12 V·DC |
| Power supply: | 12 V·DC |
| Type: | safeVIEW Mini-2 |
| Wavelength: | 470 nm |
| Weight: | 760 g |
| Width: | 200 mm |
| Width filter: | 153 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.