Block thermostats BT5D
Grant Instruments Ltd.
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
9951671
Info sui prodotti "Block thermostats BT5D"
The block thermostat BT5D is suitable for high temperature applications where the use of a bath is not desired. It allows temperature control without fluids and thus reduces the risk of contamination.
- Digital controller
- Timer (1 to 9999 min) or continuous operation
- LED temperature display
- Easy, interactive user interface
- Adjustable over-temperature cut-out
- Raised feet to protect the work surface from high temperatures
| Depth: | 420 mm |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH): | 205 x 420 x 145 mm |
| For vessels: | 38 x Ø 16 mm tubes |
| Height: | 145 mm |
| Manufacturer Article Number: | BT5D-16 |
| Max. temperature: | 400 °C |
| Max. voltage: | 230 V |
| Min. temperature: | +10 °C |
| No. of blocks: | 1 |
| Power supply: | 230 V, 50/60 Hz |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Temperature: | RT+10 ... 400 °C |
| Temperature addition: | RT |
| Temperature stability: | ±0,5 °C (﹤ 300 °C) |
| Temperature uniformity: | ±1 % |
| Tempering: | heating |
| Type: | BT5D-16 |
| Type of auxiliary energy: | Mains connection |
| Type of display: | LED |
| Weight: | 7.5 kg |
| Width: | 205 mm |
| With lid: | No |
| With timer: | Yes |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.