Benchtop-Autoclaves HMT MA
HMC-EUROPE GmbH
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4655164
Info sui prodotti "Benchtop-Autoclaves HMT MA"
- Certified according to regulation 93/42/EEC
- Powerful integrated vacuum pump, an essential feature for sterilizing tubes and hollow components
- 7 sterilization programs, fully automatic: 121 °C wrapped / unwrapped (vacuum), 134 °C wrapped / unwrapped (vacuum), Liquid and prion programs, Bowie-Dick test
- Controlled by a microprocessor
- Progress indicator
- Internal water tank
- Electromechanical overheating protection
- Electronic overpressure protection
- Pressure safety valve
- Mechanical pressure-dependent door lock
- Reset/emergency button
- Easy maintenance
| Depth int.: | 570 mm |
|---|---|
| Dimensions internal (Ø x D): | 300 x 570 mm |
| Ext. depth: | 900 mm |
| Ext. height: | 489 mm |
| Ext. width: | 620 mm |
| External dimensions (WxDxH): | 620 x 900 x 489 mm |
| Heating capacity: | 3200 W |
| Int. Ø: | 300 mm |
| Manufacturer Article Number: | 22012 |
| Max. pressure: | 2.1 bar |
| Max. voltage: | 240 V |
| Min. voltage: | 220 V |
| Nominal capacity: | 40 l |
| Power supply: | 220 ... 240 V, 50/60 Hz |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Type: | HMT 300 MA |
| Type of auxiliary energy: | Mains connection |
| Weight: | 77 kg |
| With vacuum facility: | Yes |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.

