Bench balances FPE
Kern & Sohn GmbH
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4717846
Info sui prodotti "Bench balances FPE"
Entry-level bench scale for applications in gastronomy, food production, agriculture and agribusiness.
Scope of supply: Balance, power supply
- Large backlit LCD display
- Weighing with tolerance range (checkweighing): a visual signal helps with portioning, dispensing or grading
- Integrated piece-counting function with storable piece weight
- Sleep function: The scale automatically switches to energy-saving mode after an adjustable period of inactivity
Scope of supply: Balance, power supply
| Adjusting program: | External |
|---|---|
| Depth: | 233 mm |
| Depth weighing plate: | 230 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 288 x 233 x 102 mm |
| Height: | 102 mm |
| Linearity: | ±15 g |
| Manufacturer Article Number: | FPE 15K-3M |
| Material housing: | Stainless steel/plastic |
| Material weighing plate: | Stainless steel |
| Max. load: | 15 kg |
| Max. voltage: | 240 V |
| Min. voltage: | 100 V |
| Plug type: | EU/CH |
| Power supply: | 100 ... 240 V, 50/60 Hz |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Readability: | 5 g |
| Reproducibility: | 5 g |
| Type: | FPE 15K-3M |
| Type of auxiliary energy: | Mains connection |
| Type of display: | LCD |
| UNSPSC: | 41111517 |
| Verified calibration: | Verifiable |
| Weighing plate (WxD): | 190 x 230 mm |
| Weight: | 1.8 kg |
| Width: | 288 mm |
| Width weighing plate: | 190 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.