Basic Vortex Mixer
Thermo Elect.LED GmbH (Kendro)
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4683669
Info sui prodotti "Basic Vortex Mixer"
Vortex shaker for fast mixing and shaking of all kinds of samples. Depending on the separately available shaker attachment, reaction vessels, test tubes or microtitre plates can be mixed.
- Digital speed display
- Touch function for short-term operation or continuous operation
- Suitable for long-term mixing up to 1 week
- Brushless DC motor
- Robust ABS housing
| Depth: | 290 mm |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH): | 270 x 290 x 240 mm |
| Height: | 240 mm |
| IP code: | IP 32 |
| Manufacturer Article Number: | 88882012 |
| Max. loading capacity: | 0.5 kg |
| Max. permitted ambient temperature: | 40 °C |
| Max. relative humidity rate: | 85 % |
| Max. speed: | 3000 1/min |
| Max. voltage: | 240 V |
| Min. permitted ambient temperature: | 5 °C |
| Min. speed: | 200 1/min |
| Min. voltage: | 100 V |
| Permitted ambient temperature: | 5 ... 40 °C |
| Plug type: | EU/UK/CH |
| Power supply: | 100 ... 240 V, 50/60 Hz |
| Power supply frequency: | 50/60 Hz |
| Shaking stroke: | 4 mm |
| Speed: | 200 ... 3,000 1/min |
| Type of movement: | Orbital |
| UNSPSC: | 41103814 |
| Weight: | 6.5 kg |
| Width: | 270 mm |
| With continuous operation: | Yes |
| With timer: | No |
| With touch operation: | Yes |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.