Mini temperature/pressure data logger EBI 11-P111
Xylem Analytics Germany (EBRO)
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4664589
Info sui prodotti "Mini temperature/pressure data logger EBI 11-P111"
The temperature/pressure data logger is designed to measure temperature and pressure for process validation and routine monitoring in small sterilizers and cassette autoclaves.
- Space-saving stainless steel housing
- Wireless measurement
- Luer-Lock connection
- Temperature-compensated pressure measurement over the complete measuring range
- PT1000 temperature probe and piezoresistive pressure sensor
- Memory for up to 2 x 7500 measured values
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 134 °C/100 mbar, 3100 mbar, and 6000 mbar at 25 °C, 3100 mbar at 134 °C
| Air pressure: | 1 ... 10,000 mbar |
|---|---|
| Battery/rechargeable battery: | 2 x 3 V, Lithium |
| Dimensions (ØxH): | 16.5 x 48 mm |
| Electrochemical system: | Lithium |
| Height: | 48 mm |
| IP code: | IP 68 |
| Manufacturer Article Number: | 1340-6296 |
| Material housing: | Stainless steel |
| Max. air pressure: | 10000 mbar |
| Max. measuring cycle: | 24 h |
| Max. temperature: | 150 °C |
| Max. voltage battery/rechargeable battery: | 3 V |
| Measuring cycle: | 1 sec ... 24 h |
| Min. air pressure: | 1 mbar |
| Min. measuring cycle: | 1 sec |
| Min. temperature: | 0 °C |
| No. of batteries/rechargeable batteries: | 2 |
| Resolution: | 0.01 °C |
| Resolution air pressure: | 1 mbar |
| Temperature: | 0 ... 150 °C |
| Type: | EBI 11-P111 |
| Type of auxiliary energy: | Battery |
| Weight: | 45 g |
| Ø: | 16.5 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.