Dual-LED Transilluminator DUOVIEW-MINI
Thistle Scientific Ltd.
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4716132
Info sui prodotti "Dual-LED Transilluminator DUOVIEW-MINI"
Dual-LED transilluminator with different light sources on both sides: a 470 nm blue LED light and a white LED light (full wavelength range). Ideal for evaluating experimental results without the need for additional UV protective equipment. Suitable for various life science research fields. Ensures safe, real-time observation of nucleic acids, proteins, or other X-ray films. The transilluminator features an integrated, dynamic sensor that automatically switches between blue and white light when the transilluminator is turned over. With automatic switch-off function.
- Efficient and early mistake detection
- Uniform lighting
- Compact size and lightweight
- Aluminum alloy casing
- Low heat dispersion
| Depth: | 200 mm |
|---|---|
| Depth filter: | 153 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 200 x 200 x 15.6 mm |
| Filter (WxD): | 153 x 153 mm |
| Height: | 15.6 mm |
| Illuminants: | LED |
| Manufacturer Article Number: | DUOVIEW-MINI |
| Max. voltage: | 12 V·DC |
| Power supply: | 12 V·DC |
| Type: | DUOVIEW-MINI |
| Type of auxiliary energy: | Mains connection |
| Weight: | 935 g |
| Width: | 200 mm |
| Width filter: | 153 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.