Blocks for centrifuge tubes for dry block heater ECODRYBlock
Velp Scientifica SRL
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4715075
Info sui prodotti "Blocks for centrifuge tubes for dry block heater ECODRYBlock"
Interchangeable aluminum blocks guarentee optimal thermal conductivity, uniform heating, and easy cleaning for tempering conical bottom centrifuge tubes. Designed for centrifugation of medium to large capacities for the separation of cells, particles, or biological components, as well as for the preparation and collection of pellets. Each block includes a dedicated hole to accommodate an external Pt100/Pt1000 temperature sensor, allowing direct monitoring and control of the actual sample temperature.
| Depth: | 76 mm |
|---|---|
| Depth bores: | 44.5 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 95 x 76 x 51 mm |
| For type of vessels: | Centrifuge tubes |
| For vessels: | 15 ml |
| Height: | 51 mm |
| Manufacturer Article Number: | A00000509 |
| Material block: | Aluminium |
| No. of borings: | 12 |
| Type: | CCT-W12-V150-A |
| Width: | 95 mm |
| Ø bores: | 17.1 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.