Block for cuvettes for dry block heater ECODRYBlock
Velp Scientifica SRL
Prezzo normale:
0,00 €
Contenuto:
1
Codice prodotto:
4715092
Info sui prodotti "Block for cuvettes for dry block heater ECODRYBlock"
Interchangeable aluminum blocks guarentee optimal thermal conductivity, uniform heating, and easy cleaning for tempering cuvettes for spectrophotometric analyses, kinetic studies, enzyme reactions, or temperature-dependent absorbance measurements. Each block includes a dedicated hole to accommodate an external Pt100/Pt1000 temperature sensor, allowing direct monitoring and control of the actual sample temperature.
| Depth: | 76 mm |
|---|---|
| Depth bores: | 25.4 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 95 x 76 x 51 mm |
| For type of vessels: | Cells |
| For vessel Ø: | 12 x 12,5 mm |
| Height: | 51 mm |
| Manufacturer Article Number: | A00000526 |
| Material block: | Aluminium |
| No. of borings: | 2 |
| Type: | CUV-W12-D125-A |
| Width: | 95 mm |
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.